Genel, Pastacılık Ekipman Grupları

Toptan Pasta Süsleme Malzemeleri Nelerdir? Evde Pasta Süsleme | 23

Pasta süsleme malzemeleri

Pasta tasarlamak ve süslemek incelik gerektiren bir süreçtir. Eğer pastanız özel bir davette sunulacaksa, profesyonel malzemelerle hazırladığınız bir pasta göz alıcı olabilir. Pratik ürünler ile de gösterişli sonuçlar elde edebilirsiniz.

pasta süslemesi için sıvama standı

Yıl içinde kutlanan çok fazla özel gün bulunmaktadır. Doğum günleri başta olmak üzere bayram, yılbaşı ve düğün gibi çok fazla gün için kutlama yapılmaktadır. Bu kutlama günlerinde de pasta tüketimi oldukça yaygındır. Günlere özel olarak pastaların hazırlanması için de pasta üstü süsleme yapılmaktadır. Yenilebilir olan bu pasta süsleri organizasyonların konseptine veya günlere özel şekilde yapılabilmektedir

Pasta süslemesi pastane, kafe gibi yeme-içme yerlerinde ticari amaçlarla yapılırken profosyonel pasta malzemeleri kullanılmaktadır. Evde kendiniz yaptığınız pastaların süslemesi için evinizde bulunan ürünleri ve malzemeleri yaratıcılığınızla birleştirerek kullanabilirsiniz. Bu yazımızda her iki türlü süslemeyi de ele alacağız.

Pasta Süsleme Malzemeleri Neler?

Krema torbaları, yenilebilir süslemeler, şekerlemeler, gıda boyaları ve kurabiye kalıpları gibi çeşitli malzemelerle evde pasta süslemesi yapmak mümkündür. Hem evde hem de kafelerde kullanılan dekor malzemelerinden bahsedeceğiz.

En sık kullanılan pasta süsleme malzemeleri şunlardır:

Yenilebilir Pasta Süsleri Nelerdir?

Pasta süslemeleri sadece dekorasyon amaçlı değil, aynı zamanda yenilebilir malzemelerle de yapılabilir. Bazı yenilebilir pasta süslemeleri şunlardır:

 • Farklı renklerde pirinç patlakları ve drajeler (bakır, gümüş, altın)
 • Bonibonlar, gümüş ve altın kaplamalı şekerlemelerPasta süsleme şekerleri
 • Yenilebilir kağıtlar
 • Dekor çikolata
 • Gıda boyaları
 • Minik dekor şekerlemeleri
 • Şeker hamurları
 • Krem şanti ile hazırlanmış süslemeler
 • Yenilebilir yaldızlı süslemeler
 • Toz boyalar

Pasta Üzerine Evde Bulunan Yenilebilir Gıdalarla Süsleme

Bu süslemeler oldukça kolayca bulunabilen ve yapımı basit olan pasta süsleri arasında yer alır. Pasta şablonları yardımıyla, pastanın üzerine kakao, tarçın veya pudra şekeri serpebilirsiniz. Meyveleri dilimleyerek istediğiniz şekillerde pasta süslemesi yapabilirsiniz. Ev yapımı pasta kreması ile pasta üzerine şekiller verebilirsiniz. Ayrıca pastanın üstüne kırılmış ceviz, fındık ve antep fıstığı serpebilir veya hazır şekerlemeler kullanabilirsiniz. Pasta süslemesi için yapabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır. Bunları listelersek:

 • Şeker hamurları
 • Meyveler
 • Bisküvi parçaları
 • Bonibonlar
 • Pirinç patlakları
 • Kuruyemiş 
 • Granül şeker
 • Krema
 • Çikolata
 • Çiçek

Evde Pasta Süslemesi Nasıl Yapılır?

Pastanızı süslerken profosyonel aletlerin evdeki malzemelerle yapılabilecek alternatifleri bulunmaktadır.

Buzdolabı Poşetinden Krema Torbası Yapma

Evdeki buzdolabı poşetlerine kremanızı aktarıp, ucunu delerek ve poşetin ağzını elinizle büzerek krema torbası yapabilirsiniz. Bu sayede evde yaptığınız torbayla pastanın üzerine kremayla dilediğiniz şekilleri verebilirsiniz.

Kavanoz Kapaklarından Kurabiye Kalıpları

Tırtıklı, yuvarlak, büyük, küçük kurabiyeler için metal,  plastik ve silikon kalıplar bulunuyor. Hamura basıldığında aynı boyut kurabiyeler çıkıyor. Eşit boyutta kurabiyeler pişirmek için evde kolayca bulunabilen malzemeler mevcut. Gazoz kapakları, kavanoz kapakları, kristal bardak ağızları, şekilli minik reçel kaplarının ağızlarını evde kurabiye kalıplar olarak kullanabilirsiniz.

Fırın Kâğıdı ve Dondurucu ile Figür Şekiller

Pastaların üzerine konulan kalpler, güneş, bulut gibi cisimler veya harfler için kalıplara, şablonlara ihtiyaç duyulur. Evinizde bu kalıplardan bulunmuyorsa bu şekilleri kendiniz yapabilirsiniz. Fırın veya diğer adıyla yağlı kağıdı tepsiye serin, çikolata sosunuzu torbanıza doldurun ve kağıdın üzerine kalpler, çiçekler, harfler gibi istediğiniz şekilleri çizin ve hemen buzluğa atıp dondurun, sonrasında kağıttan ayırarak pastanızın üstüne dizin. 

Kağıt ve Dantel ile Pasta Motifleri

Pastaların üzerindeki motifler göz alıcı tasarımlar ortaya çıkarmaktadır. Bu tarz şekiller için hazır şablonlar kullanılır. Evde şablonunuz yoksa eğer internetten çıktı alarak kendi şablonunuzu yapabilirsiniz. Dantel temalı motifler için ise direkt olarak dantellerinizi kullanabilirsiniz. Pastanın üzerine danteli serin ve pudra, şekerleme, kakao gibi toz halindeki malzemeyi dantelin üstünden pastaya gezdirin. Sonrasında danteli yavaşça ve dikkatlice kaldırmanız yeterli.

Buzluk Kalıpları ile Dolgulu Çikolatalar

Çikolata dolgulu meyveler, çikolata kaplı meyveleri pastanızın üzerine koyarak pasta süslemek isterseniz evde bulunan buzluk kalıplarını kullanabilirsiniz. Her biz buz bölümüne meyve parçacıkları ve çikolata sos döküp buzlukta bekleterek pratik bir şekilde dolgulu çikolatalara sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda pasta süslemesinde kullanılana araç gereçleri, evde bu araçlar yerine kullanılabilecek alternatif malzemeleri ve içinde evde bulunabilen yenilebilir pasta süsleme malzemelerinden bahsettik. Lezzetli pastalarınızla keyifli süslemeler dileriz!

Pasta Süsleme Malzemeleri uygun fiyatlarla Beysa’da! Pastacılık ekipmanları ile ilgili her türlü ihtiyacınız için 1997 yılından beri %100 müşteri memnuniyeti ile hizmet veriyoruz. Daha fazlası için Youtube kanalımızı ve Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.