Beysa Pastacılık Markalarını Tanıyalım

Endüstriyel & Sanayi Tipi Tost Makinesi Kullanımı ve Temizliği | 20

Sanayi ve endüstriyel tost makinesi

Endüstriyel mutfak makineleri arasında bulunan sanayi tipi kullanım için tasarlanan tost makineleri, ekmek dilimleri, lavaş, bazlama gibi ürünleri presleyerek ve aralarında bulunan içerikleri ısıtma veya eritme ve kızartma işlevi gören ürünlerdir. Birçok farklı modeli bulunan bu makineler, tostların hızla servise hazır hale gelmesini sağlarlar. Ancak, evde kullanılan tost makineleriyle karşılaştırıldığında, sanayi tipi mutfaklarda bu cihazların kullanımı bazı farklı özelliklere sahiptir.

Ev kullanımı için üretilen tost makineleri genellikle daha basit bir tasarıma sahiptir ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Öte yandan, sanayi tipi mutfaklarda kullanılan tost makineleri, özellikle çeşitli pişirme gereksinimlerine cevap verebilmek için daha büyük ızgaralara ve daha yüksek bir ısı derecesine sahip olabilir.

Endüstriyel Tost Makinesi Nasıl Çalışır?

sanayi tipi tost makinesi

Endüstriyel tost makineleri, evde kullanılan tost makineleri ile benzer bir işleyişe sahip olsa da, çeşitli özellikleri ve kapasiteleri ile ayırt edilirler. Bunlar genellikle iki sac arasında sıkıştırılan ekmek dilimlerini ısıtarak ve içindeki malzemeleri pişirerek çalışır. Bu makineler elektrikli veya gazlı olabilir, bu da kullanıcının mevcut mutfak altyapısına ve ihtiyaçlarına göre seçim yapabilmesine olanak sağlar.

Endüstriyel tost makineleri, genellikle teflon veya döküm demir sacdan yapılmış tabla bölgelerine sahip olup, ulaştı

kları ısı düzeyi genellikle modeline ve markasına bağlı olarak 320 dereceye kadar çıkabilir. Elektrikli modeller genellikle daha hızlı ısınırken, gazlı modellerin tam ısınma süresi biraz daha uzun olabilir. Ancak yeni nesil makineler, teknolojik ilerlemeler sayesinde daha hızlı ısınma sürelerine sahip olabilir.

Endüstriyel Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Endüstriyel tost makineleri genellikle paslanmaz malzemelerden üretilir, ancak düzenli temizlik hala gereklidir. Kalan gıda artıkları, eğer temizlenmezse yanabilir ve kötü bir koku oluşabilir. Bu koku, pişirilen tostlara da bulaşabilir. Bu sebeple, tost makinesinin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Aşağıdaki adımlar, endüstriyel tost makinelerinin temizlik sürecini anlamanıza yardımcı olabilir:

endüstriyel tost makinesi

  • Tüm çıkarılabilir parçaları sökün ve tabla bölümlerini temizlemek için bir fırça kullanın.
  • Plakaları ve diğer çıkarılabilir parçaları sıcak su ve bulaşık deterjanı karışımına yerleştirin.
  • Parçaların sıcak suda yaklaşık 15-20 dakika beklemesine izin verin. Bu, sertleşen gıda ve yağ artıklarının yumuşamasını sağlar.
  • Bekledikten sonra, deterjan ve sünger yardımıyla parçaları temizleyin. Eğer artıklar hala çıkmıyorsa, parçaları bir süre daha sıcak suda bekletmeyi düşünebilirsiniz.
  • Tüm parçaları iyice durulayın ve bir bez yardımıyla kurulayın.
  • Son olarak, parçaları dikkatlice yeniden monte edin.

Tost Makinesi Tablasının Yapışmaması İçin Öneriler

Bazen, tost makinelerine yerleştirilen malzemeler tabla bölümüne yapışabilir. Bunu önlemek için, tablanın üst ve alt bölümlerine hafifçe yağ sürebilirsiniz. Ayrıca, yapışmayı önleyen malzemelerden yapılmış tost makinelerini de tercih edebilirsiniz. Yapışmayan materyallerden üretilen endüstriyel tost makinesi modelleri, kullanıcılar için daha pratik bir kullanım deneyimi sunabilir. 

Sanayi tipi tost makinesi çeşitleri geniş ürün yelpazesiyle Beysa Pastacılık ve Gıda Ürünleri’nde! Pastacılık ekipmanları ile ilgili her türlü ihtiyacınız için 1997 yılından beri %100 müşteri memnuniyeti ile hizmet veriyoruz. Daha fazlası için Youtube kanalımızı ve Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.