Beysa Pastacılık Markalarını Tanıyalım

Airbrush Nedir? Nasıl Kullanılır? | 18

Airbrush nedir, nasıl kullanılır

Airbrush, küçük boyutlarda tasarlanmış bir boya makinesi olarak adlandırılır. Hava basıncı kullanılarak boya kabından boya alınır ve istenilen yüzeye püskürtülerek boyama işlemi gerçekleştirilir. Airbrush kelimesinin anlamı resim boyama yöntemidir.

Püskürtme tekniği ile boya yapma anlamında kullanılan Airbrush bir boya püskürtme tabancasıdır. Sanat eserlerine yumuşak geçişler, ince detaylar ve gölgeler eklemek için ideal bir araçtır. Airbrush kullanmadan önce kullanılacak boyanın başka bir kapta inceltilmesi ve ardından kullanılması gerekmektedir.

Bir hava kompresörü yardımı ile haznesindeki boyayı püskürterek boya yapabilir. Kullanım alanlarına göre , endüstriyel, ev tipi, butik işletme kompresörleri farklılık göstermektedir.  

Airbrush Özellikleri Nelerdir?

İki farklı tipte boya tabancası bulunur: Tek hareketli ve çift hareketli boya tabancaları. Başlangıç düzeyinde tek hareketli bir boya tabancası kullanmak daha avantajlı olabilir.

Çift hareketli boya tabancaları, daha detaylı boyama çalışmaları yapmak isteyenler için uygundur. Tek hareketli tabancalarla detaylı boyama yapılamaz. Çift hareketli tabancalar ise daha karmaşıktır ve kullanımı daha zordur.

Airbrush Tabancası Nasıl Kullanılır?

Birkaç maddede airbrush boya tabancasının nasıl kullanıldığını anlatacağız.

  • Airbrush tabancası haznesine özel airbrush boyası doldurulur.
  • Boyanmak istenen yüzeye airbrush boya tabancasının uç kısmı yönlendirerek kompresör çalıştırılır.
  • İstenilen boyama şekline göre airbrush tabancası yüzeye yakın ya da uzak tutulur.

Airbrush Tabancası Temizleme

Pastanızı süslemeyi bitirdikten sonra, airbrush tabancanızı iyice temizlemeniz önemlidir. Airbrush tabancanızı temizlemezseniz, fazla mürekkep kuruyacak ve tabancayı tıkayacak, böylece daha sonra kullanmak zor hale gelecektir. Aynı şey renk değiştirme sırasında da geçerlidir.

Airbrush Tekniği Hangi Alanlarda Kullanılır?

Airbrush tekniği resim, illüstrasyon, fotoğrafçılık, makyaj sanatı, pastacılık gibi birçok sanat dalında kullanılabilir. Yaratıcılığınıza bağlı olarak her türlü çizim yapılabilen bu teknik, farklı sanatsal projelerde kullanılarak etkileyici görsel sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Airbrush tabancaları geniş ürün yelpazesiyle Beysa Pastacılık ve Gıda Ürünleri’nde! Pastacılık ekipmanları ile ilgili her türlü ihtiyacınız için 1997 yılından beri %100 müşteri memnuniyeti ile hizmet veriyoruz. Daha fazlası için Youtube kanalımızı ve Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.